Lagerstroemia indica - Myrta krepová
Milý čitatelia, dovoľte aby som vám predstavila rastlinu, ktorá sa právom stala v nedávnom období hitom leta medzi kvitnúcimi krami v strednej Európe.
Je to ker, ktorý púta pozornosť a očarí každého milovníka rastlín svojimi nádhernými kvetmi v období, keď už veľká väčšina krov a stromov odkvitla v našich záhradách a parkoch. Myrta krepová pochádza z územia Ázie, ale v súčastnosti je veľmi rozšírený a obľúbený krík po celom svete. Niet divu, veď jej dekoratívna kôra, dlhé obdobie kvitnutia, farebne aj veľkosťou výrazné kvety očaria každého.
Popis rastliny
Pôvodný druh Lagerstroemií je rastlina pôvodom z Číny, odkiaľ bola v 18.st. rozšírená do USA a Spojeného kráľovstva.
meno dostala podľa jej kvetných lupeňov, ktoré sa podobajú na krepový papier
je veľmi obľúbený, kvitnúci , opadavý krík alebo menší strom
môžte ju stretnúť vo forme kríku, ale tiež na polkminku alebo na vysokom kmeni(180-200cm) ako kvitnúci strom
je okúzľujúca na výsadbu živých plotov alebo ako solitér
kríkové forma dorastá do výšky 2,5 metra až 4 m
kvitne od leta do jesene, dlhé obdobie ,veľmi bohato a nápadne
jednotlivé odrody kvitnú veľmi dlho, až 60-90 dní, niektoré aj dlhšie, do chladných dní jesene
jej kvety sú nápadné, veľké cca 20cm
mimo obdobia kvitnutia, rastlina púta pozornosť aj svojou exotickou pôsobiacou, vysoko dekoratívnou kôrou
na jeseň zafarbuje listy do žiarivých odtieňov
odoláva chladu po teplotnú zónu USDA 7a, môžeme ju preto bez obáv pestovať v južnej časti Slovenska až po oblasti s priemernou najnižšou teplotou do mínus 17 stupňov Celzia
Nami ponúkané krásne Myrty krepové nájdete na našom eshope na tomto odkaze :)
Nároky
miluje slnko
najvhodnejšie zasadiť Lagerstroemiu na čo najslnečnejšom a najteplejšom mieste
ako rastline by sa síce darilo aj v polotieni, ale nedostatok slnečných lúčov sa odrazí na skromnejšom kvitnutí, a na tienistejších miestach by jej hrozili hubové ochorenia
dobre rastie vo všetkých záhradných pôdach
kyslá reakcia pôdy umocňuje jesenné vyfarbovanie listov, ale nie je to podmienka vitality rastliny
dobre znáša suchšie pôdne podmienky , ale počas kvitnutia, teda v letnom období potrebuje pravidelnú zálievku , mierne vlhkú pôdu
pre rastlinu nie sú ideálne zásadité pôdy alebo s vysokým obsahom vápna
neznáša premokrenie pôdy
je ideálna aj do mestského prostredia, dobre znáša soli aj znečistenie ovzdušia
dobre zakorenené a vyspelé rastliny dlhodobo a bezpečne odolávajú mrazom na južnom Slovensku do mínus 17 stupňov Celzia
Použitie Lagerstroemie
Lagerstroemia v tvare kríku najpôsobivejšie ukáže keď ju zasadíte do záhonov ako solitér , pod ktorým krásne ukáže výsadba nízkych okrasných tráv, nízke trvalky alebo pôdopokryvné rastliny- ktoré nechajú vyniknúť jej exotický kmeň a tiež krásny tvar rastliny obsypaný kvetmi.
Myrtu tiež môžete sadiť aj do líniových výsadieb -zrejme nikoho pohľad by neminul jej obrovskými kvetmi obsypaný živý plot.
Lagerstroemie na vysokom kmeni sú kvitnúce stromy,ktoré dajú možnosť kochať sa zároveň aj v kráse kmeňa, aj vo vyššie osadených kvetov . Ideálny je tento tvar Lagerstroemie aj z dôvodu , že môžte využiť priestor pod jej korunou ( napr na výsadbu trvaliek, okrasných tráv, na priestor pre trávnatú plochu, na posedenie pod korunou stromu, atď. ).
Vhodné miesto pre Lagerstroemiu
Pre Myrtu nájdite na pozemku miesto, kde bude mať dostatok priestoru, aby mohla vyniknúť svojou krásou aj počas jej rastu. Najideálnejšie je, ak ju zasadíte na miesto, kam hlavne v letnom období, teda v období jej plného kvitnutia, ste mali na ňu priamy výhľad z centrálnych častí záhrady- napr. z terasy, z posedenia, z altánku .
Sadenie
Lagerstroemie presádzať a sadiť so zemným balom môžete od neskorej jesene do skorej jari – v jej bezlistovom stave. Ak sadíte rastlinu so zemným balom, dbajte nato, aby najvrchnejšia čast balu bola zároveň s úrovňou okolitého terénu, aby určite nevyčnieval nad terén. Po zasadení ukotvite rastlinu o oporný kol ( veľkosť opory závisí od veľkosti zasadenej rastliny) a dbajte o pravidelnú závlahu.
Čo sa týka ujateľnosti rastliny ,bezpečnejšia a istejšia ujatelnatosť je pri rastlinách z kvetináča . Je tomu tak z dôvodu, že pri výsadbe rastline sa nenarúša koreňový systém , tým je vitálnejšia, odolnejšia proti chorobám aj poveternostným výkyvom, rastlina sa nemusí regenerovať a hneď sa môže snažiť o zakorenenie . Rastliny z kvetináča oproti rastlín v zemnom bale môžme bezpečne vysádzať počas celého roka ( aj počas teplých, letných mesiacoch- samozrejme za predpokladu, že budete pravidelne kontrolovať a zabezpečovať primeranú vlhkosť pôdy.)
Myrta najlepšie zakoreňuje a najlepšie sa jej darí vo mierne vlhkých , no dobre odvodnených , priepustných pôdach.
Odporúčame hneď po výsadbe kmeň fixovať ku kolíkom, aby sa rastlina zakorenila rovno, aby ju vietor nepoškodil možným vyvrátením zo zeminy – čo má za následok potrhanie koreňového systému.
Starostlivosť
Napriek tomu, ze Myrta dobre odoláva aj suchším obdobiam, po zasadení si vyžaduje dostatok vlahy, aby vedela čo najrýchlejšie zakoreniť. Po zasadení rastliny polievajte tak intenzívne, aby substrát okolo koreňového systému nevyschol, a bol stále vlhký (nie premáčaný). Po zakorenení, 2-3 týždne po výsadbe, postupne uberte z intenzity zavlažovania. Mladé rastliny si vyžadujú častejšiu závlahu ako staršie, avšak všeobecne platí, že Lagerstroemie si viac pôdnej vlahy počas celého kvitnutia.
Nedostatok vlahy rastlina signalizuje s ovysnutím kvetov aj listov – pri týchto znakoch akútne a bohato zalejte rastlinu.
Myrta odoláva chladu , bez obáv ju môžete pestovať v južnej časti Slovenska . V tvrdších zimách môže Lagerstroemia zamrznúť, no jej húževnatosť sa väčšinou prejaví tak, že je schopná aj ochotná vyrašiť aj od bázy rastliny.
Bohatý mulč okolo kmeňa na zimu je nutný a v lete užitočný, pretože zabraňuje rýchlemu vysychaniu vrchnej vrstvy pôdy. Pri mladých rastlinkách sa odporúča v zimnom období mulčom chrániť bázu rastliny.
Rez
Rez je najpodstatnejšou častou starostlivosti o Lagerstroemiu pre docielenie bohatého kvitnutia. Kvety Myrty sa objavujú na tohoročných, nových výhonkoch daného roka, preto v období jari sa minuloročné výhony odporúčajú ostrihať. Skrátením minuloročných konárov, ker sa zahustí, vytvorí viac výhonov, na ktorých koncoch sa objavia následne kvety. Tým podporíte hustotu kvetov na rastline. Mladé rastliny sa odporúčajú rezať hlavne v zime alebo skoro na jar. Jej kvitnutie tiež podporíte odstraňovaním odvinutých súkvetí , aby rastlina neplytvala energiou dopestovaním svojich plodov.
Lagerstroemiu strihajte aj podľa toho, aký tvar rastliny chcete docieliť – či sa jedná o kríkový tvar, alebo štepení na menší alebo väčší kmienok.
Ostrihať tiež treba z dolnej časti kra vyrastajúce nové, tenké výhony, suché plody a tiež tie konáre, ktoré rastom smerujú do stredu rastliny. Veľkosť jej vieme obmedziť každoročným zostrihom jednoročných výhonkov na niekoľko posledných očiek, najlepšie koncom marca. Je tiež dôležité hladkým rezom odstrániť poškodené, odumreté konáre. Pri tvare krov sa všeobecne neodporúča veľmi radikálny rez – síce kvitnutie to neovplyvní, avšak rastlina stratí svoj charakteristický habitus.
Konce minuloročných výhonov často poškodí mráz, preto na jar skráťte minuloročné vetvičky na tretinu pôvodnej dĺžky, čím rastlinu podporíte v lete bohatšie kvitnúť.
Hnojenie
Lagerstroemia nepotrebuje časté hnojenie, avšak po zakorenení , rastlina sa odvďačí, ak ju prihnojíte s prvkami vyváženými hnojivomi v čase od marca do júla - v období pred kvitnutím!
Hnojivá s obsahom dusíka napomáhajú v raste zelenej hmoty rastliny( listy, výhony) ale zároveň brzdia kvitnutie. Odporúča sa v čase kvitnutia hnojiť s hnojivami s vyšším obsahom draslíka, ktoré napomáhajú bohatému kvitnutiu
Choroby a škodcovia
Lagerstroemie sú vo všeobecnosti odolné rastliny, avšak každý živočích má svojho nepriateľa. U Myrty je to hlavne múčnatka a tiež hubové ochorenia, hlavne druh, ktorý vytvára na listoch takmer čierne , dymové povlaky. Týmto hubovým ochoreniam môžeme predísť, ak rastlinu zasadíme na priame slnko – čo je nevhodné stanovište pre vývin húb. Ak už ale toto hubové ochorenie sa objavilo, môžte ho odstrániť s umytím saponátovou vodou – následne opláchnite čistou vodou.
Pestovanie vo vonkajších mobilných nádobách a črepníkoch
Lagerstroemie pestované v nádobách pred príchodom mrazivejších dní je vhodné zazimovať v skleníku, premiestniť ju do interiéru – do chladného ,bezmrazového, tmavšieho priestoru. Počas zazimovania priebežne kontrolujte vlhkosť substrátu v kvetináči- nemal by vyschnuť a mal by byť mierne vlhký. Je prirodzeným javom, že rastlina na zimovisku zhodí všetky listy.
Vo vonkajších priestoroch cez vegetačné obdobie Myrta vyžaduje neustále oslnené miesto .Je podstatné, aby z kvetináča prebytočná voda mohla odtiecť , v inak vyhnije. Na zimu sa odporúča Lagerstroemiu v kvetináčoch zamulčovať a chrániť ju tak pred holomrazmi.
Prajeme, aby kvitnutie vašej Lagerstroemie vám prinieslo veľa farieb aj do všedných dní, a svojou krásou vám prinášala radosť
Nami ponúkané krásne Myrty krepové nájdete na našom eshope na tomto odkaze :)
Video archív: Postav dom, zasaď strom
Ing. Zsuzsanna KOCHANOVÁ