• Maxgarden Logo
 • Predajňa:
  ☎ +421 907 511 578
  Po-Pi: 8:00-18:00
  So: 8:00-16:00
 • 36 ks
  za 4 609.22 €
 • Prihlásenie
MAX GARDEN - záhradné centrum pre Vašu záhradu
 • Plastové nádoby na dažďovú vodu
  Plastové nádoby na dažďovú vodu
 • 12V systém záhradného osvetlenia
  12V systém záhradného osvetlenia
 • Plastové šmýkačky
  Plastové šmýkačky od 56.50,-€
 • Plastové sudy na dažďovú vodu
  Plastové sudy na dažďovú vodu
 • Mykorhízne huby - podpora inmutity rastlín
 • Píniová kôra 70L
  AKCIA! už od 11.90- € s DPH
 • Záhradné umývadlá a hydranty + batéria v cene!
  Záhradné umývadlá a hydranty + batéria v cene!
 • Záhradnícke potreby v max garden
  Záhradnícke potreby
 • Imitácia dreva z betónu
  Imitácia dreva z betónu
 • Profesionálne távové osivá Turfline
  Profesionálne távové osivá
 • Chránič na kmene 110cm - 1.49,-€
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
  
 • Výhody pre Vás
Zľava 10 % na nezľavnený tovar - rastliny, stromy kríky Zľava 5 % všetok ostatný nezľavnený tovar Zľava 10 % návrhy a realizácia záhrad
 • Pridané: 28.02.2022   |   Autor: Ing. Zsuzsanna KOCHANOVÁ   |   2065 čítaní / zobrazení

Ako si navrhnúť vlastnú záhradu

Navrhovanie a realizácie vlastnej záhrady je síce zložitý, no každopádne veľmi kreatívny, radostný proces, pri ktorom si vytvoríte svoj vlastný „raj“ ak máte chuť a trocha fantázie – s našou pomocou to určite zvládnete.

Stručný návod, ako nato:

V stručnom návode, krok po kroku vám poradíme , ako si navrhnúť vlastnú záhradu, načo myslieť, načo nezabudnúť, kde a ako správne umiestniť funkčné časti a prvky.

Nezabúdajte, že ide o priestor, ktorý bude súčasťou vášho domova. Ak budete navrhovať a tvoriť s láskou a s odhodlaním, určite sa vám podarí vytvoriť priestor ,ktorý bude možno práve tým najobľúbenejším miestom vášho domova . V takej záhrade budete môcť vy, vaša rodina a kamaráti tráviť tie najradostnejšie chvíle.

Prajeme vám k tomu veľa dobrých nápadov, riešení, inšpiráciu a chuť do práce.

Možno ste prekvapení, že navrhovanie záhrady nezačína pri téme o nádherne kvitnúcich rastlinách… Ako prvý krok, sa vám pokúsime k pojmu záhrada, otvoriť pre vás nové dimenzie….

1.krok:

Komunikujte

Pri navrhovaní je dôležité vedieť pomenovať vlastné predstavy o vysnívanej záhrade a poznať predstavy aj svojich blízkych, ktorí budú exteriér s vami aktívne využívať. V priestore, ktorý by mal byť srdcom vášho domova, by si tú predstavu mal nájsť každý člen vašej rodiny.

Porozprávajte sa so svojou rodinou, aby každý mal možnosť vyjadriť svoje predstavy, následne si doprajte čas na rozmýšľanie. Aby sa zrodil naozaj dobrý návrh, je dôležité získať zdravý nadhľad, aby ste dokázali v prospech každého nájsť najvhodnejšie riešenia, kompromisy, ústupky a dohody.

2. krok:

Identifikácia a napravenie esteticky rušivých výhľadov

Základom tvorby harmonického priestoru je vytvoriť krásny, opticky ničím nerušený priestor. Aby sme tento ciel dosiahli, skôr, než by sme budovali a vytvárali niečo nové, ako prvý krok, musíme odstrániť ,opraviť,- alebo zakryť pohľady, ktoré sú rušivé (škaredé). Určite si vo vlastnej záhrade centrálne miesta, odkiaľ budete vnímať priestor najaktívnejšie (môže to byť napr. terasa domu, altánok, lavička, lehátko – miesto, odkiaľ najčastejšie budete sledovať život záhrady). Ako prvý krok k harmónií priestoru, z týchto centrálnych výhľadových miest skontrolujte, či vám príjemný výhľad niečo neruší – poprípade, určite čo to je( môže to byť schátralá stena susedného domu, starý pokrivený plot, do záhrady nepatriace uskladnené veci, mŕtva rastlina, elektrický stožiar za plotom, v diaľke pozorovateľný komín fabriky, plechová stena skladov, zanedbané, opustené budovy, atď.)

Zaznačte si do poznámok všetko, čo ste z týchto centrálnych miest vnímali ako nelichotivý pohlaď, a počas návrhu majte na pamäti , že budete musieť nájsť riešenia, ako tieto prvky eliminovať. Negatívne prvky môžete podľa možností odstrániť, opraviť, vymeniť a tiež zakryť. Možno sa na prvý pohľad zdá zbytočné zapodievať sa napr.s komínom fabriky na kilometre vzdialeným, pretože nie je naším fyzickým majetkom a nemáme právo ho zbúrať- ale tento komín je aj tak našim optickým majetkom. Môže sa stať, že ho vidíte častejšie z pohodlia vašej terasy, ako tí ktorí chodia pod ním do práce každý deň. Tieto negatívne výhľadové prvky pôsobia na naše podvedomie a často narúšajú harmóniu záhrady.

3. krok:

Zoznam

V tomto bode vám ponúkneme pomocný zoznam , ktorý vám pomôže nezabudnúť-mať na pamäti všetky pre vás potrebné a želané funkčné prvky vašej záhrady .

Pri návrhu záhrady je dôležité si uvedomiť, že funkčnosť má vždy prednosť pred dizajnom. Z tohto dôvodu, je dôležité pri navrhovaní určiť potrebu funkčných prvkov, nájsť pre ne ideálne miesto a určiť pohodlný rozmer.

Premyslite a zvážte, čo zo zoznamu prvkov budete chcieť umiestniť po dohode s rodinou vo vlastnej záhrade, a čo potrebovať nebudete. Zvýraznite tie, ktoré budete istotne potrebovať, a zakrúžkujte tie, ktoré budú patriť do kategórie „možno“.

Tak získate zoznam funkčných elementov alebo priestorov, ktorým budete neskôr hľadať vo vašom návrhu to najideálnejšie miesto a rozmer.

Zoznam možných, funkčných prvkov: (s odkazmi na náš eshop)

Zo zoznamu vybraným prvkom skúste určiť podľa svojich nárokov ideálny rozmer a miesto.

V ďalšom popise vám stručne poradíme základné princípy, ako nájsť najvhodnejšie miesto spomínaným prvkom.

Odstavné plochy pre parkovanie pred domom

Ak dovolí šírka ulice , priestor pred vašim domom alebo na pozemku , je praktické vyhradiť miesto pre parkovanie aj pre návštevy.

Brána – by mala byť rozmerovo pohodlná pre vjazd na pozemok alebo pre vnútorné parkovacie plochy. Malo by sa podľa priestorových možností včas rozhodnúť, či pôjde o otvárateľnú alebo odsúvateľnú bránu- ak o otvárateľnú, aký smer otvárania bude najpohodlnejší.

Chodník ku vstupu do domu – chodník by mal spájať vstup na pozemok a vstupné dvere do budovy. Chodník by mal byt čo najpriamejší, aj ked plánujete zalomený alebo zaoblený tvar. Šírka chodníka by mala byt pohodlná, minimálne 80 cm, ale jej šírka závisí aj od optickej harmónií s veľkostnou priečelia domu. Teda pri tomto chodníku nielen minimálna šírka je dôležitá, ale aj estetická stránka, ktorou tento chodník výrazne dopĺňa výzor priečelia domu!

Priestor pre smetiaky – veľmi veľa ľudí pri stavbe alebo rekonštrukcií domu zabúda na tieto nemalé, ale nutné doplnky domácnosti. V súčasnosti, keď separovanie odpadu nie je len naša povinnosť ale aj základná ľudská, uvedomelá slušnosť, treba rátať s minimálne 3 kusmy nádob na smeti na jednu domácnosť. Tieto nádoby by mali byť umiestnené na pohodlne dostupnom mieste z interiéru , kde aj počas upršanej jesene alebo chladnej zimy nebude problémom vynášať smeti. Tento fakt je dôležité nezanedbávať, pretože ak také miesto nenájdete, sáčky so smeťami často čakajú aj niekoľko dní na vyhodenie pri vstupných priestoroch. Podľa možností by miesto pre smetné nádoby mal byť tiež aj v blízkosti uličného frontu,na spevnenej ploche,odkiaľ pohodlne budete vedieť odtlačiť smetiaky pre smetiarov dostupné miesto. Bolo by ideálne, keby smetiaky neboli vidieť alebo by boli ukryté pred pohľadom od vstupu do domu a tiež od uličného frontu.

Odstavná plocha pre auto – je dôležité ak priestor dovolí, aby parkovacie plochy boli v pohodlnom rozmere – teda aby napr. bol priestor za autom na otvorenie kufra a manipuláciu, aby bol pohodlný priestor na nastúpenie a vystúpenie z auta, aby otváranie a zatváranie brány bolo možné pri zaparkovanom aute. Tiež je dôležité, aby umiestnenie odstavnej plochy na auto bolo v pohodlnej blízkosti od vstupu do domu. ale zároveň , aby zaparkované autá čo najmenej zasahovali do priečelia domu ( okrem garážovej brány).

Chodník vedúci do záhrady, na terasu – je dôležité, aby do „obytnej“ časti záhrady alebo na terasu ste sa pohodlným chodníkom dostali od vstupu do domu . Teda napr. návštevu v letnom období na terasu , na osviežujúci nápoj nemusíte viesť cez dom, ale je to možné mimo vnútorných priestorov.

Záhradný domček na náradie – pri rozhodovaní o potrebe, umiestnení a veľkosti záhradného domčeka je dôležité brať do úvahy, na aký účel by ste používali tento priestor ( napr. uskladnenie bicyklov?, kosačky?, záhradného nábytku?, vonkajších detských hračiek?, záhradkárskych potrieb?, príslušenstva k bazénu? krmiva pre zvieratá?, sezónnych vecí?, uskladnenie zeleniny, ovocia či zaváranín?) Podľa plánovaného využitia si budete vedieť určiť dostačujúci rozmer domčeka k zvoleným účelom. Pri úvahách o záhradnom domčeku zvážte podľa plánovaného využitia, či budú dostačujúce jednokrídlové dvere, alebo by boli vhodnejšie dvojkrídlové.

Terasa, altánok / priestor pre spoločné posedenie - pri týchto úvahách je dôležité si uvedomiť, že tieto priestory by mali prvom rade slúžiť na relax, oddych a pre rodinné a priateľské stretnutia. Práve preto, pohodlnosť umiestnenia a rozmer je pri týchto priestoroch prvoradejšie než ich estetická hodnota. Ideálne je pre tieto plochy nájsť bezveterné, pred hlukom a priamymi pohľadmi od ulice a od susedných pozemkov chránené miesto. Ak také miesto kvôli danostiam pozemku nie je možné nájsť, môžete to riešiť s výsadbou živých plotov, ktoré dokážu tlmiť hluk aj prievan a taktiež kryť pred nežiaducimi pohľadmi.

Rovnako dôležité je pre príjemné využívanie posedenia, aby v letných poobedňajších hodinách, keď sa posedenie najviac využíva, bolo chránené pred slnečnými lúčmi. Najideálnejšia pozícia pre ľudí využívajúcich priestor je, ak sa nachádzajú v tieni a pohlaď z altánku alebo posedenia je na slnkom osvetlené miesto.

Ohnisko /krb / gril/ pec – pri rozhodovaní o umiestnení týchto prvkov, je dôležité dbať na nasledujúce fakty: pokrm pripravujúci človek by nemal byť opticky, alebo komunikačne oddelený od pokrm čakajúcich ľudí. Spoločné posedenie a stravovanie by malo byť v celom procese spoločným zážitkom, čoho súčasťou je aj príprava jedla na grile, alebo na ohnisku. Teda tieto predmety, by mali byť blízko miesta, kde sa pokrm bude konzumovať. Tiež je dôležité nájsť miesto, kde sa dym z grilu alebo z ohniska nebude vo veľkej miere dostávať do interiéru domu, a tiež nebude rušiť terasu alebo aktívny priestor susedov. Dbajte tiež na to, aby ste gril alebo ohnisko neumiestňovali pod korunu stromu, alebo naopak, aby ste do blízkosti nesadili košatý strom. Pre ohnisko, vonkajší gril je ideálne, ak do jeho blízkosti viete priviesť vodný zdroj vo forme záhradného umývadla alebo stojacej studne.

Detské ihrisko/ šmýkačka/ domček/ preliezka/ hojdačka /pieskovisko /trampolína – pri umiestnení prvkov využívaných deťmi je dôležité aby boli v bezpečnej diaľke všetkých nebezpečných miest a prvkov ( hlavná cesta, záhradné jazierko, ohnisko, gril) a aby tieto priestory boli v optickom spojení z hlavných funkčných častí domu – teda z terasy, z altánku, atď.

Detské ihriská a hracie plochy pri ich používaní sú charakteristické veselým hlukom a aktívnym pohybom – preto je dôležité, aby tieto prvky boli síce na pohľadový dosah rodičov, ale tiež dostatočne ďaleko od terasy a oddychových plôch, aby sa navzájom nerušili osoby ,ktoré záhradu súčasne využívajú.

Psia búda – ak máte doma psíka, alebo sa len chystáte mať psieho kamaráta, je dôležite pri umiestnení jeho búdy si uvedomiť, že pes si vytvára v prvom rade úzky vzťah so svojím pánom,až potom so svojím domovom, alebo objektom ktorý by mal strážiť. Preto na vhodnom umiestnení búdy závisí, či psík ho bude využívať, alebo radšej bude vzdorovať chladu. Pes vždy chce byť na blízku svojej ľudskej rodiny, preto jeho domček umiestnite aspoň na zimné mesiace na miesto, kde vás bude môcť z vonka aspoň počuť alebo vnímať. Ak to nie je príliš atraktívne miesto z estetického dôvodu, na jar, keď budete exteriér často využívať, búdu môžte preložiť na odľahlejšie miesto.

Voliéra pre psa – tento občas nutný prvok záhrady by mal byť umiestnený na miesto podľa toho, ako aktívne plánujeme v ňom svojho „ miláčika“ držať. Ak by to bolo len občasné, nutné , krátkodobé riešenie, tak voliéra môže byť na odľahlej časti záhrady. Ak ale psík by tam bol vo väčšine času, tak by sme mali zvoliť miesto chránené pred vetrom, prievanom a priamym slnkom. Voliéra by mala byť pohodlne dostupná od domu, kvôli každodennému kŕmeniu, a tiež na mieste, odkiaľ by psík mohol mať očný kontakt so záhradu využívajúcou rodinou.

Bazén, prekrytie bazéna, opaľovacia plocha – vid. článok o bazénoch v blogu

Záhradná sprcha – je jednoduchý,úžasný, telo aj dušu osviežujúci vodný prvok, ktorý odporúčam aj do záhrad bez bazénov. Pri úvahe o jeho umiestnení je dôležité dbať na to, aby sprcha bola umiestnená na bezveterné a slnečné miesto ,chránené pred pohľadmi od susedov a z ulice Dbajte pri umiestnení na to, aby používanie sprchy nerušilo napr. ľudí, využívajúcich opaľovaciu plochu alebo aby vyfŕkajúca voda nezasahovala na terasu , alebo na presklené plochy domu.

Okrasné jazierko – jeho umiestnenie je ideálne na miesto,kde jeho krásu budete môcť zblízka obdivovať. Žblnkot vody, zrkadlenie vodnej hladiny, osvieženie vzduchu , život pod vodou, sú vlastnosti, ktorými voda je takým príťažlivým a upokojujúcim prvkom. Práve preto je dôležité umiestnenie jazierka na miesto, kde sa môžeme v týchto danostiach kochať. Ideálne miesta sú preto napr v blízkosti terasy, altánku, posedenia, chodníkov.

Ovocné stromy / drobné ovocie – sú rastliny, ktoré okrem svojej plodonosnej danosti nás tešia svojím nádherným kvitnutím aj sviežim, tieňujúcim olistením – pre tieto ich danosti, aj ovocné stromy môžeme smelo sadiť do okrasných častí záhrady a kombinovať ich s nižšími krami a trvalkami. Pri ovocných drevinách je dôležité aby sme pre ne našli čo najslnečnejšie a najteplejšie stanovištia , aby ich plodnosť bola čo najbohatšia. Je tiež dôležité pri ich sadení mať na zreteli, že pre zber ovocia je potrebné v okolí stromu mať dostatok voľného priestoru.

Zeleninová záhrada – pri úvahe o jej veľkosti je ideálne si spísať, aké druhy by ste chceli pestovať. Je veľmi podstatné nájsť slnečné miesto pre zeleninovú záhradu pre úspech z pestovania a dozrievania plodov. Odporúčam pri plánovaní závlahy priviesť k týmto plochám vodný zdroj pre možnosť pohodlného polievania a na umytie pozbieranej zeleniny alebo byliniek na mieste.

Bylinková záhrada – prečítajte si článok o bylinkách v blogu

Kompostovisko – je ideálne nájsť miesto pohodlne dostupné, kam sa vám nebude leniť zájsť vyhodiť rastlinné zvyšky z domácnosti ale tiež miesto, ktoré nebude vo výhľade z terasy a nebude môcť cítiť rozkladajúce sa organické hmoty v kompostovisku pri relaxačných a aktívnych častiach domu( nap. vchod do domu, altánok, hlavný chodník vedúci do domu, terasa, ihrisko, bazén, atď). Kompostovisko je ideálne umiestniť blízko zeleninovej záhrady, aby burinné zvyšky a prebytočné časti zeleniny ste mohli hneď hádzať do kompostu. Tiež je to ideálne miesto kvôli blízkosti plôch kam neskor budete do zeminy zapracovávať vyzretý kompost .

Chov domácich alebo iných zvierat – výbehy a voliéry by mali byť umiestnené na vetrom chránených miestach a tiež je dôležité zvieratám zabezpečiť čiastočný tieň pred letnými páľavami napr. prostredníctvom zelene. Tieto funkčné prvky by mali mať miesto, kde z nich vychádzajúci hluk, ani pach nebude rušiť majiteľov ani susedov. K priestorom pre chov zvierat by mal viesť spevnený, nešmykľavý , pohodlný chodník, pre denné kŕmenie a starostlivosť o zvieratá. Odporúčam priviesť aj zdroj vody pre pohodlnú možnosť napájania a čistenie voliér.

Priestor pre uloženie palivového dreva – priestor by mal byť pohodlne dostupný pre uloženie dreva aj na postupné používanie v zimných mesiacoch. Priestor na uloženie dreva by ale mal byť v dostatočnej vzdialenosti od hlavných vstupných dverí aj od terasy kvôli možnému ale častému úkrytu hlodavcov.

Záhradný vodovodný hydrant- odporúčam prívod vodného zdroja vo forme hydrantu, umývadla, navíjacieho bubna s hadicou všade, kde vodu budete aktívne používať – napr. altánok,exteriérové miesta pre prípravu jedla, bazén, voliéry pre zvieratá, zeleninové a bylinkové záhony, odstavná plocha pre vozidlá, atď.

4. krok:

Náčrt

Jednoducho načrtnite s rozmermi pôdorys vášho pozemku ( najlepšie v mierke , možno na kockovaný papier). Zakreslite všetko , čo je súčasné ,v blízkej budúcnosti nemenné a určité vo vašej záhrade ( nezabúdajte na šachty, elektrické stĺpy, existujúce stromy, spevnené plochy, atď).

Ak súčasný stav zakreslený už máte, môžte začať navrhovanie vašej záhrady:

Ako prvé, skúste umiestniť na pozemku všetky funkčné prvky ktoré ste sa rozhodli mať v záhrade. V návrhu zakreslite aj to, čo nebudete realizovať v blízkej budúcnosti, ale istotou viete, že na danú vec budete neskôr potrebovať miesto.

5. krok:

Návrh zelene

Ak už všetko má svoje ideálne miesto a vyhovujúci rozmer, môžete začať napĺňať svoju záhradu zeleným životom!

Pre údržbu , jednoduchšiu starostlivosť aj pre lepšie rastové podmienky rastlín je najideálnejšie, ak rozdelíte zelené časti záhrady na : plochy vyplnené rastlinami ( stromy, kríky, trvalky, byliny) – teda na záhony a na trávnaté plochy!

Postupujte nasledovne: ako prvoradé, určite miesta , tvary a rozmery záhonov.

Kreslite líniu okraja záhonov (oblé alebo hranaté) na miestach kde by ste radi mali napr. živý plot na zakrytie, kompozíciu farebných trvaliek, skalku, výsadbu krov a stromov.

Určite si hlavné vyhliadkové body (ako napr. terasa domu, vchod domu, pohľad z ulice, pohľad z hojdačky, z altánku, atď) a z pohľadu odtiaľ , kde by ste radi videli výsadbu rastlín – tam si navrhnite v zvolenom tvare záhon. Pri tejto fáze navrhovania majte na pamäti v 2.bode spomínané negatívne prvky – tu sa vám ponúka príležitosť navrhnúť záhony a následne ich vyplniť rastlinami, ktoré tieto neatraktívne výhľady môžu zakryť pred vaším pohľadom .

Pri návrhu záhonov myslite aj na možnosti rastlín – ktorými môžete tlmiť hluk, oddeľovať plochy, vytvárať súkromné priestory, zakryť nežiaduce pohľady od ulice alebo od susedov.

Pre jednoduchšiu údržbu aj z estetického hľadiska odporúčam vytvárať čo najjednotnejšie , čo najmenej drobené plochy záhonov. Vytvorením záhonov súčasne vzniká tvar trávnika, ktorá predstavuje v záhrade otvorenú plochu možnosťou aktívneho využívania.

Pri plánovaní záhonov myslite na to, že rastliny rastú a potrebujú podľa svojich daností priestor. Preto ak doprajete záhonom štedré rozmery, budete si môcť vybrať zo širšej škály druhov.

6.krok

Vyplnenie záhonov rastlinami

Rastlinných druhov je nespočetné množstvo, a asi každý z nás má inú predstavu o krásnej záhrade. Pre vyplnenie záhonov rastlinami budete musieť vedieť rozmery záhonov, a tiež dispozičné vlastnosti – teda či je záhon na slnku alebo v tieni, v polotieni, aké sú pôdne danosti a vlastnosti. Podľa týchto hlavných kritérií vám vieme poradiť v našom záhradnom centre, alebo v e shope v popisoch rastlín sa budete môcť dozvedieť o nárokoch konkrétnych rastlín na svetlo a na pôdne nároky .

Verím, že tvorba živého priestoru je krásnou cestou k vlastnej harmonií. Prajem všetkým, aby každý majiteľ záhrady dokázal vnímať čarovnosť prírody a vedel si užívať premenlivosť rastlín zo dňa na deň, cez všetky ročné obdobia.

„Ak si v srdci vypestujem zelený konár, prilákam naň spevavého vtáčika“

(čínske príslovie)


Ing. Zsuzsanna KOCHANOVÁ

5.0
  Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

  Pridať komentár
   Vybrané články z blogu
   AKCIOVÉ PRODUKTY
   Novinky
   
  Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií nájdete tu.
  Súhlasím
  Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.