veľkoplodá čučoriedka
neskoro rodiaca
má vysokou rodivosť
je to opadavý, vzdušný krík, dorastajúci na 1-1,5m
má sýtozelené listy, ktoré sa na jeseň sfarbujú do prekrásnych odtieňov červenej
má jemné kvietky bielej farby
dobre sa im darí v kyslých, priepustných a dostatočne vlhkých pôdach
odporúčame zamulčovať povrh zeme kôrou- kvôli podpore vhodnej pH pôdy a taktiež aby sa udržiavala vhodná vlhkosť v povrchových miestach pôdy
obľubujú slnečné stanovisko
trpia na veterných miestach, preto ich sadíme na chránené stanovištia
sú samoopelivé, ale pre lepšiu úrodnosť sa odporúča vysádzať vedľa seba aspoň 2 rastliny rôzneho druhu
striháme ich skoro na jar (marec)
Plody sa sušia na slnku alebo v tieni.
Listy obsahujú flavonoidy, triesloviny, glukokiníny, organické triesloviny, tanín, éterické oleje, sliz, živicu a myrtillin. V plodoch sú prítomné kyseliny jablčná, citrónová, benzoová, ďalej triesloviny, tuky, pektín, pektosa, farbivá a ďalšie látky.
Vzhľadom k tomu, že glukokiníny znižujú hladinu cukru v krvi, uplatňuje sa čučoriedka najmä v diabetológii. Droga tiež pôsobí zvieravo a dezinfekčne. Plody sa osvedčili proti hnačkám, ďalej antibakteriálne - pôsobí proti stafylokokom, priaznivo pôsobí na cievne steny a na regeneráciu očnej sietnice, dezinfekčne pri zápale ústnej dutiny a hrtana. Odvar z listov sa často používa najmä ako podporný prostriedok pri cukrovke, osvedčil sa však aj pri črevnom katare, žalúdočných kŕčoch, zápale močového mechúra alebo hrubého čreva.
Čučoriedka podporuje dobrý zrak. Áno, je to tak a nie je to len povera. Očný lekár vám iste potvrdí, že čučoriedka kvalitu zraku podporuje a slúži aj ako prevencia pri problémoch so zrakom. Je preto tiež súčasťou mnohých prípravkov zlepšujúcich ostrosť videnia a prevenciou šedého zákalu.
Počas druhej svetovej vojny zistili piloti RAF zaujímavú skutočnosť, že sa ich nočné videnie zlepšilo, keď jedli čučoriedkový džem. Ich takmer anekdotické správy podmienili výskum čučoriedky, ktorá sa dnes používa pri liečení širokej palety zrakových porúch a iných ťažkostí.
Hoci plody čučoriedkového kríka sú obľúbenou potravou od prehistorických čias, správy o ich liečebnom využití pochádzajú až zo 16. storočia. Po stáročia sa používali sušené plody čučoriedky alebo listy pri rôznych chorobách vrátane skorbutu (ochorenie z nedostatku vitamínu C), infekcií močových ciest a pri obličkových kamienkoch.
ꌈ Objem kontajnera: K/Co/Clt | 2,5 lit |
⤒❀ Rozmer pri dodaní: | 30-40 cm |