• Maxgarden Logo
 • Predajňa:
  ☎ +421 907 511 578
  Po-Pi: 8:00-18:00
  So: 8:00-16:00
 • Prihlásenie
 • 43 ks
  za 5 215.26 €
MAX GARDEN - záhradné centrum pre Vašu záhradu
 • Výhody pre Vás
Zľava 10 % na nezľavnený tovar - rastliny, stromy kríky Zľava 5 % všetok ostatný nezľavnený tovar Zľava 10 % návrhy a realizácia záhrad
Vážení zákazníci,vzhľadom na vysoké množstvo objednávok v týchto dňoch záhradkárskej sezóny (a kvôli sviatku) môže dôjsť k predĺženiu spracovania a doručenia Vašej objednávky. Robíme všetko pre to, aby sme Vašu objednávku vybavili čo v najkratšom čase. Za porozumenie Vám ďakujeme! Tím MAX GARDEN
 • Pridané: 26.01.2022   |   Autor: Ing. Zsuzsanna KOCHANOVÁ   |   1922 čítaní / zobrazení

Liečivé rastliny – Bylinky

Už od dávnych dôb, až do dnes, keď je veda , technológie, digitalizácia, atď. na vysokej úrovni, na vrchole „potravinového reťazca“ sú ešte stále nad nami neviditeľní ale o to mocnejší nepriatelia – baktérie a vírusy .

Pre nás ľudstvo najväčšia hrozba sme my sami a naše choroby. Na tom sa tisícky rokov nič nezmenilo, ale ani na tom, že príroda nám ponúkala vždy a stále ponúka pomoc, zdravie, ozdravenie – tá pomoc z prírody je nám na dosah ruky, a môže byť ešte bližšie – na našich balkónoch, terasách v záhradách

Založte si vlastnú domácu prírodnú lekárničku, zasaďte si bylinky!!!

V tomto článku Vám poradíme ako nato, načo treba myslieť, čo treba zvážiť, výhody a nevýhody možných riešení.

OSOBNÁ POZNÁMKA: často sa stretávam v súčastnosti výrokmi, alebo zovšeobecňovaniu faktov, že všetko, čo je napr. bio, vegan , prírodné je aj zároveň zdravé alebo minimálne prospešné. Ešte pred čím by som vás sprevádzala v úvahách o vašej vlastnej „domácej lekárničky“,chcem týmto upozornením každého vyviesť z tohto omylu – pretože je pravdou, že rastliny svojím zložením majú v sebe obrovskú silu - ale to platí tak ako v náš prospech, tak aj v náš neprospech neuváženým používaním. Vždy rada uvádzam ako príklad dzanlivo nevinnú, maličkú, nádhernú konvalinku -ona je so svojou panenskou krásou síce v hĺbke lesa tá bio, tá prírodná, a tá vegan, a áno, aj silu má – ale smrteľnú. Síce je to príklad z krajností, ale pri používaní všetkých rastlín si vopred treba naštudovať pozitívne ale aj negatívne možné účinky, treba brať do úvahy aké lieky alebo výživové doplnky by ste užívali s nimi súčastne, akými chorobami trpíte, či bylinky bude užívať dieťa, dospelý alebo starý človek .V neposlednom rade hlavne si treba naštudovať alebo svojím lekárom prekonzultovať prospešnú mieru, dávku a dĺžku užívania. Tak ako pri syntetických liekoch je dôležité, akú dávku, a na ako dlho nám predpíše liek, tak ani pri používaní rastlín to nie je nezanedbateľné.

Možnosti:

1. Byliky ako súčasť okrasnej záhrady 

Síce jedlé rastliny sú aj z botanického hľadiska kategorizované, napr. podľa ich úžitku na ovocie, zeleninu, obilninu, a na bylinky. To ale neznamená, že z estetického hľadiska by sme ich mali vyradiť z radov okrasných rastlín. Niektoré z nich sú opadavé, niektoré vždyzelené, niektoré sú okrasné najmä listom, plodmi niektoré kvetom. Iné nádherne voňajú, niektoré ohúria farbou, a niektoré sú len ako skromný člen celku. Krásne sa hodia tak do moderných záhrad, ako do vidieckych, na verejných aj do reprezentačných, alebo relaxačných priestorov . Každopádne právom patria aj k okrasným rastlinám a do okrasných záhrad. Dôležité je, len nájsť pre ne najvhodnejšie stanovište, a vybrať krásnu kombináciu s inými rastlinami. Môžu byť ako súčasť trvalkových záhonov, ale aj ako doplňujúce rastliny solitérnych drevín alebo kríkov.

Výhody a nevýhody sadenia byliniek ako súčasť okrasnej záhrady

✔️ Výhoda:

 • Nato,aby bylinka vitálne prosperovala, a mohla rásť a bujnieť, potrebuje pre svoj koreňový systém dostatok miesta a živín- preto sadenie byliniek do voľnej zeme je vždy najideálnejsie.

 • Bilinky sú tiež veľmi atraktívne, a tak sa krásne kombinujú z estetického hľadiska s trvalkami , s kríkmi a môžu tvoriť tiež krásny podrast stromom

❌ Nevýhody:

 • Možnými nevýhodami začlenenia byliniek v plnej miere do okrasnej záhrady môže byť fakt, že ak ich plánujeme aktívne používať, v podstate v dobe, keď budú oni najkrajšie, budeme ich pre ich blahodárne účinky strihať, a tým teda degradovať ich estetický vzhľad, čím narušíme kompozíciu . Tak nám môžu vzniknúť na istú dobu, kým znova nezarašia alebo nezakvitnú v záhonoch prázdne miesta, degradované plochy.

 • Ak potrebujeme ostatné okrasné rastliny ošetriť proti chorobám a škodcom, je ťažké zabezpečiť pre bylinky úplnú ochranu pred ich pôsobením

 • Ak sú liečivé rastliny alebo bylinky roztrúsené medzi okrasnými rastlinami, ľahšie na ne zabudneme, a tak sa občas stane, že ich vynecháme nechtiac z nášho raňajšieho ozdravovacieho čaju, alebo zabudneme doplniť ako koreninu do pripravovaného jedla.

2. Bylinky v osobitných záhonoch

Výhody a nevýhody sadenia byliniek v osobitných záhonoch

✔️ Výhody:

 • Nato,aby bylinka vitálne prosperovala a mohla rásť a bujnieť, potrebuje pre svoj koreňový systém dostatok miesta a živín- preto sadenie byliniek do voľnej zeme je vždy najvýhodnejšie .

 • Keďže bylinky v tomto prípade máme zoskupené spolu, máme ich všetky naraz na očiach, tak ich častejšie využijeme – nezabúdame na ich použivanie.

 • Keďže nie sú roztrúsene medzi okrasnými inými okrasnými rastlinami, ľahšie ich ochránime napr. pri nutnom používaní postrekov proti chorob a škodcov

❌ Nevýhody:

 • Keďže tieto bylinky v čase keď sú najsviežejšie a najkrajšie budeme pre ich úžitok aktívne zostrihávať , používať, veľká časť rastlín v tomto záhone bude vo väčšine času z estetického hľadiska „poškodzovaný“ používaním v domácej liečbe alebo v kuchyni - z tohto dôvodu je možno výhodnejšie nájsť miesto pre bylinkový záhon nie na centrálnom, ale na trochu odľahlejšom mieste 

 • Vyvýšený záhon je podľa druhu použitého materiálu finančne náročnejšia položka

Záhony môžu byť v rovine trávnika, alebo vyvýšené.

Každá z variant dopraje koreňovému systému dostatok miesta, a preto sú obe možnosti výhodné pre vitalitu rastliny.

Pri návrhoch záhrad s jednoduchou údržbou je najefektívnejšie, ak rastliny( kríky, stromy, trvalky) integrujeme do záhonov, a tak oddelíme rastlinami vyplnené plochy od trávnatých plôch. Záhony od trávnika oddeľujeme s obrubníkmi na výškovej úrovne trávnatej plochy – tak jednoducho vieme strihať okraje záhonov s kosačkou a nemusíme dodatočne upravovať okraje.

Môžme použiť plastové okraje, nerezové, alebo betónové – imitáciu dreva 


Produkty z násho eshopu nájdete na tomto odkaze

Bylinkové záhony na úrovni trávnika

Bylinky vo vyvýšených záhonoch

Samozrejme vyvýšený záhon môže byť aj ako okrasný a dominantný prvok v záhrade s komfortným benefitom, že pri zbere bylinky sa nemusíte zohýbať . Vyvýšené záhony by mali byť zhotovené z relatívne trvácich materiálov, vo veľkosti primeranej okoliu a rozmerov ( aby to nevyzeralo nesúmerne).

Podľa použitého materiálu vyvýšený záhon môže byť nádherným funkčným doplnkom do hocijakých záhrad a priestorov, či už do romantických , či do vidieckych, mestských, moderných, minimalistických.

Vyvýšený záhony z tehál

Zvýšený záhon z prútia

Vyvýšené záhony z dreva 

Vyvýšené záhony z kortenu

Vyvýšené záhony z imitácie dreva (betónové dielce) 

Tieto produkty z eshopu nájdete na tomto odkaze

Vyvýšené záhony murované

3. Bylinky v kvetináčoch

Asi táto varianta riešenia nám ponúka najväčšiu slobodu pre možnosti a fantáziu majiteľa bylinkovej výsadby. Typov kvetináčov je veľmi veľa – rozmanitosť tvarov, materiálov , farebnosť a aj možná vkusná kombinácia týchto možností dáva priestor vytvoriť jedinečnú oázu byliniek .


 

Výhody a nevýhody sadenia byliniek do kvetináčov

✔️ Výhody:

 • Týmto spôsobom môžme pestovať bylinky aj na menších balkónoch a terasách.

 • Môžme podľa meniacich sa trendov alebo nášho vkusu ľahko meniť kompozíciu kvetináčov

 • Ľahkým spôsobom (doložením alebo odobratím kvetináča) si môžme priestor na pestovanie rozšíriť, alebo podľa nárokov aj zmenšiť

 • práve kvôli mobilite kvetináčov, môžme kvetináče s bylinkami v aktuálnom období ktoré používame napr v kuchyni, na grilovanie alebo do limonád priniesť bližšie k miestu používania – napr. kvetináč s bylinkami na grilovanie môžme umiestniť pri gril v období keď to najviac potrebujeme

 • v období keď napr. bylinky sme práve použili, ostrihali, čakáme aby opäť zarašili ale zatiaľ nevyzerajú atraktívne, alebo v zimnom období keď sú omrznuté a kvetináč vyzerá pusto – kvetináč s bylinkou môžme odložiť na odľahlejšie miesto a opäť ho vrátiť keď budeme potrebovať.

 • V kvetináčoch viete udržať listy byliniek vo väčšej „čistote“ napr. od chlpov domácich miláčikov ( mačka, pes)

 • V kvetináčoch viete oddeliť od seba bylinky ktoré sa rozmnožujú agressívnejšie ( napr. Mäta) od tých, ktoré sa naopak držia na menších plochách ( napr. Pažitka). Tak zabránite prerastaniu rozdielnych druhov rastlín cez seba alebo obmedzovaniu , až vytláčaniu menej agresívnejších druhov.

❌ Nevýhody:

 • Najpodstatnejšou a výraznou nevýhodou pestovania byliniek v kvetináčoch je, že obmedzený priestor pre koreňový systém väčšinou nedovolí rastlinke sa rozrásť do svojich možných rozmerov, a po reze pri používaní nevie dostatočne rýchlo nahradiť novými výhonkami. Postupne z úbytkom živín stráca vitalitu a schopnosť rýchlej regenerácie.

 • Z pôdy v kvetináči sa rýchlejšie vyparuje vlhkosť a rastlinka si vyžaduje častejšiu zálievku

 • Zároveň častou zálievkou sa z pôdy vymývajú potrebné živiny

 • V letnom období pôda a korene rastlinky cez steny kvetináča sa viac prehrievajú, čím rastlinka trpí, a v zime naopak korene viac premrzajú, čím sa poškodzujú

TYP: ak sa rozhodneme bylinky sadiť do kvetináčov, odporúčame NEsadiť ich do malých kvetináčov. Radšej si zvoliť jeden velikánsky, objemný alebo skupinku väčších kvetináčov.

Veľký objem pôdy zabezpečí

 • možnosť rastu koreňového systému

 • väčší objem zeme zabezpečí na dlhšiu dobu dostatok živín rastlinám

 • a tiež väčší objem substrátu udrží dlhšiu dobu vlhkosť.

Najlepšie si vybrať keramické, terakotové alebo kameninové kvetináče.  Menej dobre sa cítia v plastových a betónových materiáloch.

Môžme zaranžovať niekoľko rôznych veľkosti a tvarov kvetináčov z rovnakého materiálu a do každého vysadiť jeden druh bylinky 

Môžme vysadiť bylinky spolu do kvetináča a tak vytvoriť kompozíciu rastliniek 

Môžme si vytvoriť zvislú zelenú stenu z byliniek

Bylinky nájdete s popismi na našom eshope na tomto odkaze 


Ing. Zsuzsanna KOCHANOVÁ


5.0
  Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

  Pridať komentár
   Vybrané články z blogu
   AKCIOVÉ PRODUKTY
   Novinky
   
  Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií nájdete tu.
  Súhlasím
  Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.