Synonymá a cudzie názvy: Hallesche Riesen, Pfundnuss, Riesenuss
Stará nemecká odroda vyselektovaná G.G. Büttnerom v Halle. U nás je registrovaná od roku 1954.
Rastie veľmi silno až silno, tvorí veľké, redšie, nepravidelné kríky, ktorých konáre odspodu vyhoľujú. Kvitne neskôr, je cudzoopelivá, vhodnými opeľovačmi sú Lombardská biela a Webbova. Sama je dobrým opeľovačom.
Plody sú stredne veľké až veľké (priemerná hmotnosť 10 plodov je približne 43 g), vajcovité až kužeľovité, umiestnené jednotlivo, alebo v zhlukoch po 2 až 3. Majú tvrdú, niekedy mierne zbrázdenú škrupinu a pančušku približne rovnako dlhú ako oriešok, v termíne zrelosti otvárajúcu sa pozdĺž celého plodu. Jadro je veľké, niekedy nevyplňuje škrupinu úplne, podiel jadra na hmotnosti plodu je 45 %. Chuť jadra je nasladlá, dobrá až veľmi dobrá. Dozrieva koncom septembra až začiatkom októbra. Do rodivosti vstupuje približne v 6. roku po vysadení, rodí dobre až veľmi dobre, pomerne pravidelne, a to i v menej priaznivých podmienkach.
Odroda Hallská obrovská sa odporúča na pestovanie vo všetkých oblastiach, kde sa pestujú liesky, najlepšie na ľahších až stredne ťažkých, vlhších pôdach zásobených humusom a živinami. Vzhľadom na neskoršie dozrievanie sa ako lepšie javia chránené stanovištia s dlhším vegetačným obdobím. Je odolná proti zimným mrazom i nízkym teplotám v období kvitnutia, netrpí chorobami a nosánik lieskový ju napáda pomerne málo. Vtáky a veveričky môžu v prípade výskytu spôsobiť väčšie škody na úrode. Môže sa pestovať ako pravokorenný ker alebo naštepená na podpníku lieska turecká vo forme stromčeka. Na výchovný rez nemá zvláštne nároky, v období rodivosti sa odporúča preriedenie a zmladzovanie, aby sa rodivosť nesústreďovala na okrajové časti koruny. Je vhodná pre veľkovýrobu i záhradkárov.
Prednosťou odrody je spoľahlivá rodivosť, pekné a kvalitné plody, nevýhodou je cudzoopelivosť, preto ju treba vo výsadbe kombinovať s inými odrodami, pre drobnopestovateľov i pomerne mohutný vzrast.